Turistická sezona začíná za pár měsíců, již teď se ale objevují informace o zdražování, které postihne české hrady, zámky a další atrakce. Zdražení vstupného nejvíce pocítí dospělí lidé.
Poslední týdny člověk na internetu nečte nic jiného, než že se bude zase zdražovat – jídlo, elektřina, služby a další. Od toho se vše odvíjí, a tak není divu, že se zvedne i vstupné na státních památkách.
Podle Národního památkového ústavu se bude v průměru zdražovat o 10 procent. Zdražení vstupného bude ovlivněno i tím, že ministerstvo kultury poskytne příští rok na provoz památek menší finanční podporu, a proto se památky o svůj provoz budou muset postarat více samy. Navíc některá turistická místa se stále vzpamatovávají z pandemie, kdy byly kvůli nízké návštěvnosti ve značné ztrátě.
Pražský hrad jen pro zahraniční turisty
Velké zdražení čeká Pražský hrad. Základní okruh, který zahrnuje Starý královský palác, baziliku svatého Jiří, Zlatou uličku a katedrálu svatého Víta, stál dosud 250 korun, od března to bude už 450 korun. Studenti, mládež a senioři zaplatí 300 korun, rodinná vstupenka pak vyjde na 950 korun. Stálé okruhy zahrnující expozici Příběh Pražského hradu, Hradní stráže, Obrazárna Pražského hradu nebo Rožmberský palác, pak vyjdou na 300 korun. Zlevněné vstupné bude stát 200 korun a rodina si zaplatí 700 korun.
Hrad tak spíše spoléhá na návštěvníky ze zahraničí, kterým zas tolik nevadí utrácet. Letos totiž tvořili 97 procent turistů, kteří navštívili nabízené prohlídky Hradu. Dá se očekávat, že se zdražením se procento zvýší ve prospěch zahraničních turistů, Češi na to prostě mít nebudou. Pražský hrad si to uvědomuje a podle slov ředitele Správy Pražského hradu Vladimíra Sonntaga se chystá v průběhu roku více otevřených dveří, kdy bude pro všechny návštěvníky vstup zdarma. Je proto vhodné si hlídat kalendář a připravit se na nával lidí.
Někdy je lepší koupit vstupenku online
Před návštěvou některé z památek je vhodné zkouknout nejdříve její webové stránky. Často se totiž vyplatí nákup vstupenek přes internet, bývají totiž levnější i o několik desítek korun. Příkladem je návštěva pražské zoologické zahrady, která zdražovala už letos v dubnu. Rodina (dva dospělí a dvě menší děti) zaplatí za vstup 1 000 korun, pokud si však koupí vstupenku na internetu, zaplatí jen 850 korun.
To, co však ušetří nákupem online, následně utratí za občerstvení. Výletování českých rodin se tak v následujícím roce možná trochu promění, více než do restaurací a bister si začnou jako kdysi dělat svačiny doma, aby alespoň na něčem ušetřili.
I my při návštěvách zámků a hradů často vynecháváme prohlídky vnitřních expozic, protože se často jedná o nákladnou položku celého výletu, a to do toho nezapočítáváme jídlo a parkování. Pokud to jde, projdeme si hrad nebo zámek z venku, jeho zahrady a okolí. Vnitřní prostory necháme jiným. V minulosti se nám totiž stalo, že ne vždy byl průvodce dobrým vypravěčem, a tak peníze za prohlídku byly spíše vyhozenými do vzduchu. Zato památky, kde si můžeme sami a bez průvodce projít vnitřní prostory, bereme všemi deseti (například hrad Loket).
Zdroj informací: autorský text, zkušenost autorky textu, Národní památkový ústav, Správa pražského hradu, ZOO Praha
Foto: Michaela Rubešová